Upvote if you think more people should see this post!

91

23

News
Posted by yckim124 AKP STAFF 17 days ago

SPOILER
Which trainees survived the first elimination on 'Produce X 101'?

AKP STAFF

On May 31, Mnet's 'Produce X 101' had the first elimination. Only the rankings 1 to 60 can continue in the competition, while the remainder will be sent home. 

Check out the results below. 

1. Kim Yo Han - Oui Entertainment 

2. Kim Min Kyu - Jellyfish Entertainment 

3. Song Hyung Jun - Starship Entertainment 

4. Kim Woo Suk - TOP Media 

5. Lee Eun Sang - Brand New Music

6. Nam Do Hyun - MBK Entertainment 

7. Son Dong Pyo - DSP Media 

8. Song Yoo Bin - Music Works 

9. Koo Jung Mo - Starship Entertainment 

10. Ham Won Jin - Starship Entertainment 

11. Cha Jun Ho - Woollim Entertainment 

12. Lee Jin Woo - Maroo Entertainment 

13. Lee Se Jin - iME Korea 

14. Park Sun Ho - sidusHQ

15. Hwang Yoon Seong - Woollim Entertainment 

16. Kim Kook Heon - Music Works 

17. Keum Dong Hyun - C9 Entertainment 

18. Kim Si Hoon - Brand New Music 

19. Choi Byung Chan - Plan A Entertainment 

20. Tony - Hongyi Entertainment 

21. Lee Han Gyul - MBK Entertainment 

22. Kang Min Hee - Starship Entertainment 

23. Kim Hyun Bin - Source Music

24. Choi Soo Hwan - Independent trainee

25. Lee Jin Hyuk - TOP Media

26. Kim Dong Bin - MLD Entertainment 

27. Lee Yoo Jin - Independent trainee

28. Cho Seung Yeon - Yuehua Entertainment 

29. Park Yuri - Esteem 

30. Han Seung Woo - Plan A Entertainment 

31. Yoon Jung Hwan - Brand New Music

32. Kim Dong Yun - Woollim Entertainment  

33. Han Gi Chan - Fantagio 

34. Wei Zi Yue - Hongyi Entertainment 

35. Kang Seok Hwa - Independent trainee

36. Lee Mi Dam - AAP.Y Entertainment

37. Hong Seong Jun - Brand New Music 

38. Joo Chang Wook - Woollim Entertainment 

39. Choi Jun Seong - Jellyfish Entertainment 

40. Kang Hyun Soo - AAP.Y Entertainment 

41. Moon Hyun Bin - Starship Entertainment 

42. Kim Sung Hyun - Stone Music Entertainment 

43. Park Yun Sol - NEST Entertainment 

44. Lee Won Jun - E Entertainment  

45. Baek Jin - Vine Entertainment

46. Kwon Tae Eun - A.CONIC Entertainment

47. Kim Min Seo - Urban Works

48. Lee Tae Seung - Maroo Entertainment 

49. Lee Hyeop - Independent trainee  

50. Lee Woo Jin - Maroo Entertainment 

51. Moon Jun Ho - Woollim Entertainment 

52. Nam Dong Hyun - The South

53. Kwon Hee Jun - Cre.ker Entertainment 

54. Wang Gunho - YG Entertainment 

55. Woo Jae Won - Around US Entertainment 

56. Hidaka Mahiro - YG Entertainment 

57. Won Hyeok - E Entertainment 

58. Peak - Chandelier Music

59. Kim Sung Yeon - Independent trainee 

60. Jung Jae Hoon - Around US Entertainment 

  1. misc.
  2. PRODUCE X 101
87 41,626 Share 80% Upvoted

31

kpoplovermay627 pts 17 days ago 0
17 days ago

omg i read thru this list like 3 times looking for yuvin's name ( cause i haven't watched the ep yet) and i didnt see it .. then i remembered they spell it " song yoo bin " sometimes and like i went from being major sad/mad thinking he didnt make it, to freaking out he's #8 !!!! in the top 10!!!!! lasjdfksdfj♥

go yuvin <3 i really hope he makes it all the way <3

Share

30

Eunbean467 pts 17 days ago 0
17 days ago

Congrats. to them, they deserve it )

Share

SHOW ALL COMMENTS

allkpop in your Inbox